5 tipů, jak navrhnout jedinečnou a funkční kuchyni pro všechny hospodyňky

rodina
 1. Posuďte své potřeby
 2. Rozložení kuchyně
 3. Vyberte si kuchyňské spotřebiče v předstihu
 4. Správné světlo
 5. Dostatek úložného prostoru
 6. Materiály té největší kvality
  Ať už jde o renovaci nebo kompletní zařizování od základů, kuchyně patří mezi nejnákladnější a také časově nejnáročnější projekty ve vaší domácnosti. Vyžaduje mnoho přemýšlení, plánování a strategického rozhodování. Abychom vám to trochu usnadnili, přinášíme vám 6 tipů, které vám pomohou zvládnout tento proces efektivně, bez zbytečného stresu.
 7. Posuďte své potřeby

Nejdůležitějším aspektem, který je nutno při plánování brát v úvahu, je záměr, na který bude kuchyně využívána. Teď si pravděpodobně říkáte, co je to za hloupou radu. Vždyť vy potřebujete kuchyni přece na vaření, no ne? I když je vaření primární funkcí kuchyně, za poslední léta se z ní stal mnohem multifunkčnější prostor.

Kromě vaření a jídla, zde častokrát přesedíme dlouhé hodiny s přáteli u sklenky vína, děláme zde domácí úkoly s dětmi, vyřizujeme pracovní maily, čteme noviny u ranního šálku kávy. Když si odpovíte na otázku, jaké jsou vaše potřeby a jakým účelem má vaše kuchyně sloužit, dokážete si jednoduše naplánovat její zařizování a vybrat potřebný kuchyňský nábytek.

Rustikální kuchyně

 1. Rozložení kuchyně

Špatné rozvržení kuchyně dokáže nadělat pořádný chaos, proto byste tomuto kroku měli věnovat dostatečnou pozornost. Slyšeli jste už o takzvaném pracovním trojúhelníku? Jedná se o vzdálenost mezi nejdůležitějšími prvky v každé jedné kuchyni – tedy mezi sporákem, lednicí a kuchyňským dřezem. Díky jejich správnému rozložení bude vaše práce mnohem efektivnější a nebudete zbytečně bezcílně běhat po celé kuchyni.

Zároveň musíte zvážit i jiné aspekty jako například rozložení oken a dveří, celkovou rozlohu kuchyně, maximální využití denního světla a jiné. Pokud si nevíte rady, zkušení odborníci a designéři vám jistě pomohou s jakýmikoli problémovými oblastmi.

 1. Vyberte si kuchyňské spotřebiče v předstihu

Výběr domácích spotřebičů možná nepatří k těm nejzajímavějším aktivitám, co se plánování kuchyně týče, nicméně je důležité, abyste jim věnovali dostatečnou pozornost ještě před tím, než se rozhodnete pro koupi jednotlivých částí kuchyňské linky.

Spotřebiče můžete jednoduše zabudovat do vestavěné skříně a získat tak více pracovního prostoru. Nejenže využijete prostor efektivně, ale zároveň dosáhnete celistvého a moderního vzhledu kuchyně.

Kuchyňská linka se spotřebiči

 1. Správné světlo

Zaměřit se na vhodné osvětlení je velmi důležité. Kromě toho, že dotváří tu správnou atmosféru v místnosti, mělo by být dostatečně flexibilní a dobře naplánované, abyste dokázali nezávisle regulovat osvětlení v jednotlivých částech kuchyně.

Kromě standartních závěsných světel nad ostrůvky nebo kuchyňskými stoly, které rozptýlí světlo po celé místnosti, je vhodné implementovat také sekundární osvětlení. Tím se myslí různá bodová světla nebo LED pásky, které vhodně osvětlí pracovní plochy a pomohou vám při vykonávání různých úkolů.

 1. Dostatek úložného prostoru

Dostatek úložného prostoru je jedním z nejběžnějších požadavků, kladených při zařizování a navrhování kuchyně. Praktické skříňky na vestavné spotřebiče, moderní komody s výsuvnými zásuvkami, vysoké spíže… Díky různým inteligentním řešením, dokážete maximalizovat odkládací prostor i v těch nejmenších kuchyních, proto se vyplatí do nich investovat. Udělejte si inventář věcí, které často používáte a zamyslete se nad tím, kde by bylo nejlepší je uložit tak, abyste se k nim snadno dostali.

Praktická a elegantní mramorová kuchyně: Jak ji zařídit?

Víte, jaké výhody a nevýhody v sobě ukrývá mramorová kuchyně? Jaké mramorové kuchyňské prvky jsou ty nejoblíbenější? Kuchyně z mramoru je…


V kuchyni jste každý den, a navrhnutí správného osvětlení kuchyně a interiíru je důležité pro správnou pohodu v domácnosti.


Další články autora

Kdy sundat vánoční ozdoby a uklidit stromeček podle tradice

Vánoce utekly jako voda a pomalu zase najíždíme do stejného kolotoče. Rodina, práce, školka, škola,...

Oživte váš obývací pokoj

Aby byl váš obývací pokoj hezký a útulný, nemusíte hned prováděn náročné nebo nákladné rekonstrukce....

Jaký vliv měly celebrity na design značky Gucci?

V letech následujících po Gucciho smrti značka nadále zaznamenávala úspěch díky jeho synům. Celebrity jako...

Je lepší seříznout odkvetlé trvalky před zimou, nebo až na jaře?

Někdo seřezává odkvetlé trvalky před zimou, někdo to dělá až na jaře – kdy je...

Nejnovější články

Kdy sundat vánoční ozdoby a uklidit stromeček podle tradice

Vánoce utekly jako voda a pomalu zase najíždíme do stejného kolotoče. Rodina, práce, školka, škola,...

Oživte váš obývací pokoj

Aby byl váš obývací pokoj hezký a útulný, nemusíte hned prováděn náročné nebo nákladné rekonstrukce....

Jaký vliv měly celebrity na design značky Gucci?

V letech následujících po Gucciho smrti značka nadále zaznamenávala úspěch díky jeho synům. Celebrity jako...
- Reklama -PR článek