Okrasná zahrada vás ještě potřebuje. Tyto práce v prosinci nevynechejte

rodina

Mohlo by se zdát, že v tomto období už na zahradě moc práce není. Opak je ovšem pravdou a okrasná zahrada vyžaduje naši pozornost i nyní.

Keřík s mrázem na listech

Vřesovce a čemeřice

Tyto rostliny bývají v prodeji během adventu a na přelomu let. Můžeme si jimi zkrášlit exteriér, nejsou však vhodné do interiéru. Do volné půdy si je ale teď vysadit nemůžeme. Dopřejme jim chráněné a dostatečně světlé místo, nejlépe při vstupu do domu. Občas je zalijme, ale dejme pozor, aby substrát nebyl dlouhodobě příliš smáčen. Rašelinový substrát, ve kterém jsou vřesovce prodávány, vysychá rychleji, proto tuto rostlinu zaléváme častěji.

Ochraňme růže

Správné ošetření růží můžeme zrealizovat ještě začátkem prosince. Mladší porosty popínavých růží je třeba v chladnějších lokalitách zakrýt netkanou textilií nebo jehličnatými chvojkami. Nezapomeňme ani na obalení korunek stromkových růží, je to třeba iv nižších lokalitách.

Keřové růže upravíme jen mírně řezem, ke keřům nakopcujme okolní zeminu, snažíme se nepoužít rašelinu. Zeminu ještě můžeme zakrýt jehličnatými chvojkami, takto budou kořeny lépe chráněny. Růže v květináčích soustředíme na chráněné místo k domu. Nádoby můžeme obalit do bublinkové folie a podložit polystyrenovou podložkou.

Ochrana růží během zimy
Z růží před zakrytím odstraníme plody a suché či poškozené výhonky.
Rozmnožujeme keře

Nejkrásnější kvetoucí opadavé keře si jednoduše rozmnožíme pomocí dřevitých odřezků. K jejich odběru je ideální začátek zimy. Řízky by měly být pevné, jednoleté, dlouhé asi 15 – 20 cm o průměru asi 1 cm. Po úpravě je pozapichujeme do půdy nebo prázdného pařeniště, a to tak hluboko, aby z půdy vyčnívalo jen pár centimetrů a alespoň dva zdravé pupeny.

Dřevité odřezky postupně zakoření a v následující sezóně si můžeme nové rostliny rozsázet. Tímto způsobem si spolehlivě rozmnožíme kaliny, okrasný rybíz, pajasmín, zlatovku, tavolu nebo tavolníky.

Zmlazování opadavých dřevin

Konec roku můžeme využít také k celkovému zmlazení přestárlých opadavých keřů a nevzhledných živých plotů či porostů popínavých dřevin. Nyní můžeme provést i radikálnější zásah, při kterém seřízneme nadzemní část několik centimetrů nad půdou. Zmlazení však můžeme rozdělit i do dvou etap. Zima je také příležitost odstranit velmi staré dřeviny, zvláště stromy, a uvolnit místo pro nové rostliny, které si vysadíme na jaře.

Zmlazovací řez

Rostliny v nádobách

Necháme-li je venku, musíme je dobře ochránit. Listnáče, jehličnany, růže, tráva a trvalky mohou zimovat v nádobách v exteriéru za předpokladu, že budou na chlad dobře připraveny. Nejdůležitější bude nádoby izolovat zespodu. Použijeme polystyrenové desky, podložky ze dřeva, případně rohože z kokosových vláken. Květiny obalíme bublinkovou fólií (ne na půdu), jutovinou nebo slaměnou rohoží. Materiál porádně upevníme. Nezapomeňme, ženejcitlivější na mráz jsou mladé rostliny.

Stromeček v květináči

V poslední době se těší oblibě vánoční stromky ve květináčích. Není to špatný nápad, ale je třeba vědět, jak na to. V první řadě je třeba si vybírat kvalitně zakořeněné jedince s kompaktním a neporušeným kořenovým balem. Jen takové stromky mají šanci přežít nejen Vánoce, ale také další týdny a měsíce. Nabídka je široká, vyplatí se investovat do středně větších jedinců.

Stromeček můžete po ozdobení drobnými světýlky umístit na balkon či terasu, ale i dovnitř. Sem jej však umístíte těsně před svátky. Pamatujte na to, že po Vánocích musí jít zase ven. Jinak bude jeho životnost krátká.

Další články autora

Kdy sundat vánoční ozdoby a uklidit stromeček podle tradice

Vánoce utekly jako voda a pomalu zase najíždíme do stejného kolotoče. Rodina, práce, školka, škola,...

Oživte váš obývací pokoj

Aby byl váš obývací pokoj hezký a útulný, nemusíte hned prováděn náročné nebo nákladné rekonstrukce....

Jaký vliv měly celebrity na design značky Gucci?

V letech následujících po Gucciho smrti značka nadále zaznamenávala úspěch díky jeho synům. Celebrity jako...

Je lepší seříznout odkvetlé trvalky před zimou, nebo až na jaře?

Někdo seřezává odkvetlé trvalky před zimou, někdo to dělá až na jaře – kdy je...

Nejnovější články

Kdy sundat vánoční ozdoby a uklidit stromeček podle tradice

Vánoce utekly jako voda a pomalu zase najíždíme do stejného kolotoče. Rodina, práce, školka, škola,...

Oživte váš obývací pokoj

Aby byl váš obývací pokoj hezký a útulný, nemusíte hned prováděn náročné nebo nákladné rekonstrukce....

Jaký vliv měly celebrity na design značky Gucci?

V letech následujících po Gucciho smrti značka nadále zaznamenávala úspěch díky jeho synům. Celebrity jako...
- Reklama -PR článek