Živý plot z cypřišovce: Je to dobrý nápad?

rodina

Často odpovídáte na otázky o živém plotu. I já mám pro vás jednu. Hodně jsem si o tom už i přečetla a vím, že jsou druhy, které jsou vhodné do živého plotu, a přitom to nemusí být tuje.

Jelikož řešíme, čím nahradíme živý plot z tují (postupně nám vysychá), ráda bych se vás zeptala na cypřišovec. Líbí se mi i proto, že stejně jako tuja, i cypřiš je stálezelený a prý i rychle roste.

Živý plot z cypřišovce

Podle mých zkušeností je to stoprocentní pravda. Pokud má cypřišovec dobré podmínky, tak roste jako „blázen“. Literatura dokonce uvádí, že je to nejrychleji rostoucí jehličnatá dřevina na živý plot.

Oproti tradiční tuji má i pár výhod navíc. Při vhodných podmínkách dosahuje přírůstků 80 až 100 centimetrů za rok. To je dvoj- až trojnásobek toho, co dokážou tuje. Jeho růst je však méně kompaktní, a přestože umí už po třech letech od výsadby vytvořit pěkně zapojený porost, je třeba počítat s tím, že zpočátku bude poněkud vzdušný. Díky pravidelnému sestřihu však v dalších letech z něj dokážete vypěstovat doslova zelenou stěnu.

Rychlý růst má také své nevýhody

Pozor, rychlý růst je také dvousečná zbraň. Rychle se sice odizolujete od okolí či sousedů, ale rostliny svůj růst nezastaví v okamžiku, kdy je to nejlepší pro vás. Kyprovec snadno dosahuje výšky 12 až 15 metrů a šířky až 5 metrů. Pokud ho tedy řezem nebudete pravidelně udržovat v plánovaných mezích, rychle se rozroste do prostoru, nemluvě o tom, že ještě rychleji vám přeroste přes hlavu, a to doslova.

Nenáročný kříženec

Zajímavostí je, že cypřišovec leylandský v přírodě nenajdeme. Vznikl totiž mezirodovým křížením. Nemá tedy areál původního rozšíření, ale zato má jasné rodiče: cypřišek nutkanský a cypřiš velkoplodý. Zdědil po nich přesně ty vlastnosti, které ho dělají tak „zázračným“. Z žádného jiného jehličnatého stromu byste totiž tak rychle nevypěstovali vysoký živý plot. Díky rychlému růstu má výbornou schopnost regenerace, proto tak dobře snáší řez. Stříhat ho můžete dokonce tak často, že se z něj dají tvarovat všechny možné tvary – od jehlanů, kuželů, oválů či koulí až po figurální plastiky nebo třeba vysokou stěnu s ornamenty.

Jedná se přitom o skutečně nenáročný jehličnan. Dobře se mu daří na slunném i polostinném stanovišti. Hluboký stín mu velmi nesvědčí a zpomaluje jeho růst. Přestože se často uvádí, že je na půdu nenáročný, vždy ocení humózní půdu bohatou na živiny. Má v oblibě i vyvážený obsah jílů, protože ty dokážou poutat vodu a samozřejmě i živiny obsažené v půdním roztoku. Naopak v příliš písčitých půdách může trpět nedostatkem vody, která se v pískovém podloží rychle ztrácí. U silných větrů mu dokonce hrozí vyvrácení.

Kyprovec leylandský

Jak si založit živý plot z cypřišovce?

Chcete-li si založit živý plot z cypřišovce, sázejte raději menší rostlinky, které mají vyšší adaptabilitu než ty starší. Nemusíte se bát, roste rychle, takže klidně vysaďte jedince s výškou byť jen půl metru či metr. Hned po vysazení je však vydatně polijte. První rok je vlastně hlavně o vodě. Na konci prvního roku jim dopřejte hnojivo s obsahem draslíku pro dobré vyzrání pletiva, a tedy pro lepší přezimování.

Před první zimou živý plot z cypřišovce i nastýlejte, a to sklizeným suchým listím. Během zimních dnů, kdy nemrzne, zalévejte také. Kyprovec je totiž stálezelený druh a vodu vypařuje stále, i během zimy. Pokud je tato u kořenů zamrzlá, tedy v pevném skupenství, nemá si ji jak doplnit a může vyschnout. Ve druhém roce můžete přihnojovat organickým hnojivem určeným na jehličnany, komerčně často označovaným jako hnojivo na konifery.

Další články autora

Kdy sundat vánoční ozdoby a uklidit stromeček podle tradice

Vánoce utekly jako voda a pomalu zase najíždíme do stejného kolotoče. Rodina, práce, školka, škola,...

Oživte váš obývací pokoj

Aby byl váš obývací pokoj hezký a útulný, nemusíte hned prováděn náročné nebo nákladné rekonstrukce....

Jaký vliv měly celebrity na design značky Gucci?

V letech následujících po Gucciho smrti značka nadále zaznamenávala úspěch díky jeho synům. Celebrity jako...

Je lepší seříznout odkvetlé trvalky před zimou, nebo až na jaře?

Někdo seřezává odkvetlé trvalky před zimou, někdo to dělá až na jaře – kdy je...

Nejnovější články

Kdy sundat vánoční ozdoby a uklidit stromeček podle tradice

Vánoce utekly jako voda a pomalu zase najíždíme do stejného kolotoče. Rodina, práce, školka, škola,...

Oživte váš obývací pokoj

Aby byl váš obývací pokoj hezký a útulný, nemusíte hned prováděn náročné nebo nákladné rekonstrukce....

Jaký vliv měly celebrity na design značky Gucci?

V letech následujících po Gucciho smrti značka nadále zaznamenávala úspěch díky jeho synům. Celebrity jako...
- Reklama -PR článek